czwartek, 14 kwietnia 2016

Kopiowanie – adresowanie względne i bezwzględne, adresy mieszane

Kopiowanie zawartości komórek to istota Excela. Standardowo jest wykonywane względem formuły z poprzedniej komórki. Oznacza to, że jeżeli na przykład kopiowana formuła zawarta w B2 dotyczyła komórki A2, to po przekopiowaniu jej do komórki B3 adres A2 zostanie przekształcony na A3. Podczas wstawiania wierszy czy kolumn do arkusza uwzględnione zostaną nowe położenia komórek użytychdo budowania formuły.
Czasami chcemy, aby odwołanie we wzorze dotyczyło zawsze tej samej komórki.
Wtedy w formule do kopiowania adres komórki należy uzupełnić znakiem $. Na przykład w formule A2+1 po wstawieniu $ będziemy mieli $A$2+1. Nazywa się to zatrzymaniem adresu komórki. Podczas kopiowania formuły adres komórki opatrzony znakami $ pozostanie niezmieniony. Przy wstawianiu wierszy czy kolumn także nie ulegnie zmianie.
W zaawansowanych formułach przygotowywanych do kopiowania niekiedy stosujemy adresowanie mieszane, znak dolara stawiamy tylko przed numerem wiersza (A$2) lub tylko przed identyfikatorem kolumny ($A2). Wtedy podczas kopiowania zatrzymanie dotyczy tylko tego elementu, przed którym jest znak $. Gdy znak $jest przed numerem wiersza, numer wiersza się nie zmienia, gdy znak $ jest przed identyfikatorem kolumny, identyfikator kolumny jest stały.

Zatrzymanie adresu w budowanej formule najlepiej przeprowadzić wciskając klawisz F4 po wpisaniu adresu komórki. Klawisz F4 wciskany kilkakrotnie wstawia kolejno w adresie znak dolara przed identyfikatorem wiersza i kolumny, przed identyfikatorem wiersza, przed identyfikatorem kolumny, po czym kolejne wciśnięcie daje adres komórki bez znaku $.